1.6 C
Sarajevo
PočetnaRazna pitanjaNasljeđivanje haram imetka

Nasljeđivanje haram imetka

Pitanje:

Ako otac iza sebe ostavi haram ili sumnjiv imetak, da li je dopušteno sinu da ga koristi?

Odgovor:

Po mišljenju izrazite većine učenjaka četiri pravne škole, nije dopušteno naslijediti haram imetak, ako nasljednik zna da je naslijeđeni imetak stečen na nepropisan način. Kada je riječ o imetku čiji je izvor nepoznat, imam Nevevi kaže: “Ko naslijedi imetak i ne zna njegovo porijeko, tj. da li je halal ili haram, i ne bude imao nikakve dokaze, takav je imetak halal po konsenzusu učenjaka. Ako, pak, sazna da u tom imetku ima dio nepropisno stečene imovine, ali ne zna koliko, izdvojit će iz imetka po vlastitoj procjeni jednu količinu za koju smatra da je haram.” (Vidjeti: El-Medžmu, 9/332.)

Kada je riječ o imetku, načelno pravilo vrijedi da je halal, i puke sumnje ne utječu na to pravilo. Imam Ahmed smatra da se u izmiješanom imetku mora odvojiti haram od halala, a ako je većina imetka haram, tada se nasljednik treba odreći cijelog imetka. (Vidjeti: El-Insaf, 8/323.)

Upitan u vezi s čovjekom koji ostavi imetak zarađen kamatnim poslovanjem, da li je taj imetak halal njegovim nasljednicima, šejhul-islam Ibn Tejmijje odgovorio je: “Dio za koji se zna da je stečen kamatnim poslovanjem mora se odvojiti i vratiti ili podijeliti, a ostali imetak halal mu je uzeti.” (Vidjeti: Medžmu'ul-fetava, 29/169.) A Allah najbolje zna.

Odgovorio: Dr. Safet Kuduzović

POVEZANI ČLANCI
- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE