2.7 C
Sarajevo
PočetnaRazna pitanjaZadajanje odrasle osobe?

Zadajanje odrasle osobe?

Pitanje:

Da li muž smije piti ženino mlijeko(ima li zapreke zbog načina na koji žena postaje majka po mlijeku djetetu koje doji, u smislu da li će ona njemu postati majka po mlijeku? Zamolio bih da napišete ko je tačno dao odgovore na pitanja. Da vas Allah nagradi svakim dobrom!

Odgovor:

Što se tiče pitanja pijenja ženinog mlijeka ono je poznato kod islamskih učenjaka kao pitanje “zadajanje odrasle osobe”. U pogledu tog pitanja islamski učenjaci imaju podijeljena mišljenja: stav učenjaka četiri pravne škole jeste da ženino mlijeko na dojenče ostavlja traga u granici od dvije godine, a ako popije mlijeko nakon dvije godine, to na njega ne ostavlja traga i na taj način ne postaje njeno dijete po mlijeku. Veliki broj učenjaka današnjeg doba zastupao je ovaj stav, na čijem čelu je uvaženi alim ovog stoljeća, šejh Bin Baz, a to je ujedno i stav Stalne komisije za fetve u Saudiskoj Arabiji.

Majka pravovjernih Aiša, r.a., smatrala je da ženino mlijeko ostavlja traga na osobu koja ga popije, pa makar ta osoba bila i starija od dvije godine, a tog stava bio je i imam Ibn Hazm, utemeljitelj bukvalističke pravne škole.

Šejhul-islam zauzeo je središnji stav između spomenutih stavova i kazao da mlijeko ne ostavlja traga na osobe starije od dvije godine, osim ako za tim postoji potreba.Isti stav je odabrao i njegov vjerni učenik Ibnul-Kajjim, govoreći da je prioritenije postupiti po argumentima obje skupine negoli pristupiti odbacivanju jednih, proglašavajući ih derogiranim, ili na neki drugi način ostaviti postupanje po njima. U nastavku ćemo spomenuti samo neke od dokaza koje su učenjaci naveli u prilog svome mišljenju:

Oni koji su smatrali da je pijenje mlijeka nakon dvije godine ne ostavlja traga na onoga ko ga pije, argumentirali su to sljedećim dokazima:

a-Riječima Uzvišenog Allaha: “Majke neka doje djecu svoju pune dvije godine onima koji žele da dojenje potpuno bude.” (El-Bekare, 233 ajet)

b-Aiša, r.a., pripovijeda da je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, ušao kod nje i zatekao nepoznatog čovjeka. Vjerovjesnikovo, sallallahu alejhi ve sellem, lice se promijenilo, pa je Aiša rekla: ‘’Allahov Poslaniče, ovo mi je brat po mlijeku!“ Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, uzvratio je riječima: ‘’Dobro gledajte ko su vam braća! Dojenje je doista od gladi!“ (Buharija i Muslim)
c-Riječima Allahovog Poslanika: “Ne zabranjuje se dojenjem osim onim koje otvara crijeva i biva prije odbijanja od dojenja.“ (Tirmizi, nakon što je citirao spomenuti hadis imam Tirmizi je kazao: “Hadis je hasenun-sahih, po ovom hadisu postupa većina islamskih učenjaka, počevši od ashaba Allahovog Poslanika i drugih, da dojenje ne ostavlja traga – ne zabranjuje, osim ako je to prije dvije godine, dok dojenje koje se desi nakon dvije godine ne ostavlja nikakvog traga.” Šejh Albani također je ovaj hadis smatrao vjerodostojnim)

Što se tiče bukvalističke pravne škole, oni su svoj stav zasnovali na predaji koju je zabilježio imam Muslim u svome Sahihu, od Aiše,r.a, da je Salim mevla Ebi Huzejfe (Salima je Ebu Huzejfe usvojio kao svoga sina prije negoli je taj propis dokinut i odrastao je u njihovoj kući) bio sa Ebu Huzejfom i njegovom porodicom u njihovoj kući, pa je Suhejla, Ebu Huzejfina supruga, došla Allahovom Poslaniku i kazala: ‘Salim je postao zreo čovjek i razumije ono što razumiju zreli ljudi(U jednom rivajetu ovog hadisa: ‘’Njemu je počela rasti brada’’). Ulazi kod nas, a ja mislim da u Ebu Huzejfinim grudima ima nešto što ga tišti i da se on ne slaže sa tim postupkom.’’ Na to joj je Allahov Poslanik kazao: “Zadoji ga i postat ćeš mu zabranjena, pa će otići iz Ebu Huzejfinih grudi ono što osjeća.” Vratila sam se i ispričala Ebu Huzejfi, pa sam zadojila Salima, i iz Ebu Huzejfinih grudi nestalo je onoga što je osjećao.” (Muslim)
Napomena: Učenjaci su kazali da se ovdje pod pojmom “ja sam ga zadojila” misli na to da je ona izmuzla mlijeko u posudu iz koje je on nakon toga popio to mlijeko.

Učenjaci četiri pravne škole odgovorili su na ovu predaju tako što su smatrali da je to propis koji je važio smao za Salima, r.a., ili da je to propis koji je dokinut.
To potvrđuje i predaja koju je zabilježio imam Muslim u svome Sahihu u kojoj se navodi da je Ummu Seleme, r.a., supruga Allahovog Poslanika, govorila: ‘’Ostale supruge Allahovog Poslanika su zabranjivale da kod njih uđe neko preko tog načina dojenja.’’ A Aiši, r.a, su govorile: ‘’Tako nam Allaha, mi smatramo da je to olakšica koja je specifična za Salima, tako da mi ne dozvoljavamo da kod nas uđe neko preko tog dojenja ili da nas vidi.”(Muslim)

A Allah najbolje zna.

Priredio: Pezić Elvedin

POVEZANI ČLANCI
- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE