6.6 C
Sarajevo
PočetnaHadždžU kakvom je položaju onaj ko prekrši neku ihramsku zabranu iz zaborava...

U kakvom je položaju onaj ko prekrši neku ihramsku zabranu iz zaborava ili iz neznanja?

Pitanje:

U kakvom je položaju onaj ko prekrši neku ihramsku zabranu iz zaborava ili iz neznanja?

Odgovor:

Ne snosi nikakve posljedice onaj ko prekrši neku ihramsku zabranu nakon što obuče ihrame, a prije nego što donese nijet za stupanje u obrede, jer je poenta u nijetu, a nije u pukom oblačenju ihrama. Ako čovjek stupi u obrede i zatim prekrši neku ihramsku zabranu iz zaborava ili iz neznanja, ni tad ne snosi posljedice, ali je dužan prestati s činjenjem te zabrane čim se sjeti, odnosno čim sazna da je to zabranjeno činiti.

Naprimjer, ako u toku ihramskih zabrana obuče odjeću koja se tad ne smije nositi, odnosno ukoliko stupi u obrede i zaboravi skinuti pantalone, odnosno akoli obuče pleteni džemper koji nema šavova misleći da je to dozvoljeno – u svim prethodnim situacijama mora prestati s činjenjem ihramske zabrane čim se sjeti, odnosno čim sazna šerijatski propis u vezi s tim.

Pravilo je da čovjek nije grešan i da ne snosi nikakve posljedice ukoliko neku ihramsku zabranu učini iz zaborava, iz neznanja ili pod prisilom, na temelju Božijih riječi: “Gospodaru naš, ne kazni nas ako zaboravimo ili što nehotice učinimo!” (el-Bekara, 286), a ovu je dovu Allah, dželle šanuhu, uslišio i rekao: “To sam već učinio!”, i na osnovi ajeta: “Nije grijeh ako u tome pogriješite, grijeh je ako to namjerno učinite. – A Allah prašta i samilostan je” (el-Ahzab, 5), kao i na temelju ajeta: “O vjernici, ne ubijajte divljač dok obavljate obrede hadža! Onom od vas ko je hotimično ubije kazna je da jednu domaću životinju, čiju će vrijednost procijeniti dvojica vaših pravednih ljudi, pokloni Kabi ili da se iskupi time što će, ravno tome, nahraniti siromahe ili postiti – da bi osjetio pogubnost postupka svog…” (el-Maida, 95).

Ovdje je poenta u ograničenju koje je izrečeno riječju hotimično, iz čega slijedi da neće biti sankcioniran onaj ko divljač, dok je u ihramskim zabranama, ubije nehotice. Neki su islamski autoriteti kazali da postoji razlika između oblačenjaodjeće koja se svakodnevno nosi i mirisanja u toku ihramskih ograničenja, s jedne, i ubijanja divljači i brijanja glave, s druge strane.Ali ipak,istina je da između toga ne postoji nikakva razlika: sve to potpada pod ihramske zabrane zbog kojih čovjek ne snosi posljedice ni sankcije ako ih učini iz neznanja, zaborava ili pod prisilom.

Šejh Muhammed b. Usejmin

POVEZANI ČLANCI
- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE