Pitanje:
Kako će postupiti hodočasnica koja zbog mjesečnog pranja ne obavi hadžski tavaf, a nastupi vrijeme da se vrati u svoju zemlju; ne može se ni zadržati, niti se može vratiti uMeku da bi obavila ovaj tavaf? Allah vas nagradio!
Odgovor:
Ako je sve tako kako ste naveli, ta će hodočasnica primiti injekciju koja zaustavlja menstrualno krvarenje, pod uvjetom da to nije štetno za zdravlje, i obavit će tavaf, ili će pomoću higijenskog uloška spriječiti odliv krvi te će obaviti tavaf zato što se nalazi u prijekoj potrebi da takopostupi. Ovo mišljenje preteže u ovom pitanju, i za njega se opredijelio šejhul-islam Ibn Tejmijja. Neprihvatanje ovog mišljenja ima za posljedicu jednu od sljedeće dvije mogućnosti: prvo, hodočasnica u tom slučaju ostaje pod ihramskim zabranama, pa ne smije imati spolni odnos s mužem, ako je udata, odnosno ne smije se udati ako je neudata; i, drugo, ona ima status osobe koja je spriječena u obavljanju hadžskih obreda, te se u tom slučaju oslobađa ihramskih zabrana i kolje kurban, ali joj hadž nije važeći. Obje su ove mogućnostineprihvatljive, pa ostaje da prihvatimo mišljenje koje je preferirao šejhul-islam Ibn Tejmijja, tim prije jer se ovdje radi o prijekoj potrebi i teškom položaju za ženu. Islam je lahka vjera, na temelju sljedećih Božijih riječi: “On vas je izabrao i u vjeri vam nije ništa teško propisao…” (el-Hadždž, 78); “…Allah vam želi olakšati, a ne da poteškoće imate…” (el-Bekara, 185)
A ukoliko se žena koja, zbog mjesečnog pranja, nije obavila hadžski tavaf može vratiti u Meku nakon što se očisti, nema smetnje u tome da otputuje i da se vrati; u tom slučaju nije dozvoljeno da ima spolni odnos s mužem jer se nije u potpunosti oslobodila od ihramskih zabrana.
Šejh Muhammed b. Usejmin