6.6 C
Sarajevo
PočetnaRazna pitanjaAlkohol u pasti za zube i drugim proizvodima

Alkohol u pasti za zube i drugim proizvodima

Pitanje:

Zanima me da li je alkohol poput glicerola i ostalih koji se nalaze u pastama za zube, žvakama, bombonima i u dosta kolača, ili vinske kiseline koja se nalazi u bombonima i kolačima (uglavnom u sastavu ne piše alkohol, ali su hemijski sastavi koji sadrže alkohol), zabranjeno unositi u organizam iako su to samo hemijski alkoholi?

Odgovor:

Da bi odgovor na vaše pitanje bio potpun, treba odgovoriti na dva podpitanja:

Prvo, da li se alkohol smatra, po islamu, čistim ili nečistim, bez obzira što je zabranjeno njegovo konzumiranje, jer ne postoji uzročno-posljedična veza između zabrane i nečistoće, pa ćemo npr. naći da je otrov zabranjen iako nije nečist.

Tačno je da alkohol nije nečist. Osnova je da su sve stvari čiste sve dok se jasnim i vjerodostojnim dokazom ne potvrdi drugačije. U ovom slučaju takvog dokaza nema. Postoji dosta dokaza kojima su učenjaci dokazivali nečistoću alkohola, a za sve te dokaze postoji validan odgovor.

Na osnovu spomenutog, možemo kazati da, što se tiče korištenja određenih proizvoda koji su za vanjsku upotrebu, a ne unutrašnju (kao što je pasta za zube, kreme i sl.), njihovo je korištenje dopušteno, pošto ne postoji razlog za zabranu, a već smo kazali da je alkohol čist.

Drugo, što se tiče artikala u kojima se nalazi mali procenat alkohola, islamski učenjaci današnjice postavili su veliko pravilo vezano za to poglavlje: “Oni proizvodi koji u sebi sadrže toliko malu količinu alkohola da, kada bismo u velikoj mjeri konzumirali taj artikal, ne bismo osjetili tragove djelovanja alkohola, oni su dopušteni za konzumiranje.”

Ovo sve iz razloga jer je islam zabranio alkohol zbog svojstva opojnosti, onda kada se ta opojnost ne primijeti i kada se izgubi, tada nestaje i propis zabrane.

Iz spomenutog ne treba shvatiti da je mala količina čistog alkohola, koji nije pomiješan i ubačen u drugi artikal, dopuštena za pijenje, sve dok ne dovede do opojnosti. Ne, samo kap čistog alkohola (koji nije pomiješan u neki proizvod) zabranjena je kao što je to zabranjeno njegovo konzumiranje u većim količinama.

Isto tako, navedeno nikako ne znači podržavanje korištenja alkohola u proizvodnji slatkiša ili drugim proizvodima. Muslimanu nije dozvoljeno da koristi alkohol prilikom proizvodnje prehrambenih artikala. Ovdje govorimo o proizvodu koji je već neko proizveo, a u kojem postoji toliko mala količina alkohola da, ako bismo je konzumirali u velikoj količini, ne bismo osjetili tragove djelovanja alkohola.

A Allah najbolje zna!

Odgovorio: Pezić Elvedin

POVEZANI ČLANCI
- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE