Pitanje:
Kod jedne pedesetogodišnjakinje pojavljuje se krv koja ima karakteristike krvi koja izlazi uslijed mjesečnog pranja, a kod druge se pojavljuje smeđa ili žuta tekućina? Kako objasniti tu pojavu?
Odgovor:
Pedesetogodišnjakinja kod koje se pojavljuje krv koja ima krakteristike krvi koja izlazi uslijed mjesečnog pranja, ima, prema mišljenju koje preovladava, status žene koja ima mjesečno pranje, jer mjesečno pranje nije ograničeno na određenu starosnu dob. Ona neće obavljati namaz, niti će postiti, suprug joj neće prilaziti, mora se poslije prestanka mjesečnog pranja okupati, mora napostiti ispuštene ramazanske dane i tako dalje.
A kad se radi o pedesetogodišnjakinji kod koje se pojavljuje smeđa ili žuta tekućina, ona će smatrati da je to mjesečno pranje ako se ta tekućina pojavljuje u vremenu mjesečnog pranja; ako se pojavljuje mimo tog vremena, smatrat će da to nije mjesečno pranje. Ukoliko se kod žene pojavljuje krv koja ima krakteristike krvi koja izlazi uslijed mjesečnog pranja, ali se krv nekad ranije a nekad kasnije pojavi, to ne utječe na propis, pa će ona smatrati da ima mjesečno pranje onda kad se krv pojavljuje; nakon toga će se okupati.
Prema hanbelijskom mezhebu, ne ubraja se u mjesečno pranje krv koja se pojavi poslije pedesete godine, pa makar i imala krakteristike krvi koja izlazi uslijed mjesečnog pranja. Prema rješenju koje su dali ovi pravnici, žena će postiti, klanjati, neće se kupati nakon što ta krv prestane istjecati… No, to njihovo mišljenje nije ispravno.
Šejh Muhammed b. Usejmin