16.6 C
Sarajevo
PočetnaČistoćaUzimanje abdesta i gusula nečistom vodom

Uzimanje abdesta i gusula nečistom vodom

Pitanje:

U gradu u kojem živim nalazi se potok u koji se ulijeva kanalizacija i u koji se bacaju leševi domaćih životinja, i njegova voda nije bistra. Može li se vodom s tog potoka uzimati abdest?

Odgovor:

Neka je hvala Allahu, Znalcu svih tajni! Ibnul-Munzir zapisao je: “Islamski su učenjaci jednoglasni u mišljenju da je voda, bez obzira na to bilo je u malim ili u velikim količinama, u koju upadne nečistoća te se uslijed toga promijeni njena boja ili okus ili miris nečista i da njome nije dozvoljeno uzeti ni abdest ni gusul. Isto tako, jednoglasni su u mišljenju da je čista velika količina vode u koju upadne nečistoća, a ne promijene se uslijed toga njene karakteristike, te da se njome mogu uzeti abdest i gusul” (el-Evsat, 1/368). Šejh Abdurrahman es-Sa‘di zapaža: “…to je tako, jer su islamski autoriteti jednoglasni u mišljenju da je nečista voda čije se karakteristike promijene uslijed dodira s nečistoćom, kao što su jednoglasni u mišljenju da su kiša, izvori, tekuća i stajaća voda u načelu čisti i čisteći.” (Iršadu ulil-besairi vel-elbab, str. 14)

Članovi Stalne komisije za izdavanje fetvi kazali su ovako: “U načelu, voda je čista sve dok se uslijed dodira s nečistoćom ne promijeni njena boja ili okus ili miris. Kad se to dogodi, ona je nečista, bez obzira na to bilo je u malim ili u velikim količinama; ako se karakteristike vode ne promijene, čista je.”

Dokaz za ovo pravilo jest hadis u kojem stoji da je Ebu Seid el-Hudri, radijallahu anhu, rekao: “Neko je upitao: ‘Božiji Poslaniče, hoćemo li uzimati abdest vodom iz bunara Budaa, u koji se bacaju higijenski ulošci, leševi pasa i nečistoća?’ ‘Voda je čisteća i ništa je ne može onečistiti’, odgovorio je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem” (et-Tirmizi, 66. Šejh el-Albani ocijenio je ovaj hadis pouzdanim). A evo kako Ibnul-Kajjim objašnjava ovaj hadis: “Činjenica da je Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, dozvolio uzimanje abdesta vodom iz bunara Budaa, u koji se bacalo sve ono što je spomenuto u predanju, dokazuje da je voda, ukoliko u nju upadne nečistoća, čista ako se zbog toga nisu promijenile njene karakteristike.” (el-Hašijetu ales-sunen, 1/83)

Neko je šejhul-islamu Ibn Tejmijji postavio pitanje u vezi s uzimanjem abdesta vodom iz bunara u koji je upala kokoška i utopila se, na šta je odgovorio: “Voda je čista ako se njezine krakteristike nisu promijenile.” (Medžmuul-fetava, 21/39)

Voda iz kanalizacije koja se ulijeva u potok koji se nalazi u vašem gradu može onečistiti vodu na dijelu u kojem se u njega ulijeva, ali ne može je onečistiti nizvodno, pa je čista. (Vidjeti: el-Medžmu, 1/195, autora imama en-Nevevija.)

Na osnovi toga, treba ustanoviti postoje li u potoku tragovi nečistoće, to jest je li se promijenila boja te vode, odnosno njen okus, odnosno njen miris. Ako su se karakteristike vode promijenile, ta voda nije čista i njome nije dozvoljeno uzimati ni abdest ni gusul. U protivnom je čista i dozvoljeno je njome uzimati abdest i gusul. Ne smeta da voda bude mutna, kao što ne smeta ni to da se njene karakteristike promijene – ne uslijed nečistoće, nego uslijed stajanja. A Svevišnji Allah, opet, najbolje zna.

islamqa

POVEZANI ČLANCI
- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE