31.6 C
Sarajevo
PočetnaČistoćaU gusul spada i abdest

U gusul spada i abdest

Pitanje:

Kad postanem džunup, okupam se s nijetom da mogu obavljati namaze, a ne okupam se s nijetom izvršavanja obaveze kupanja, odnosno kad nemam abdest, uzmem ga s tim nijetom. Je li to ispravno? I šta je u vezi s tim kazala većina islamskih učenjaka, ako o tom pitanju postoji razilaženje?

Odgovor:

Neka je hvala Uzvišenom Allahu! Ko uzme abdest ili se okupa s namjerom da može obavljati namaze ili s namjerom da otkloni mali hades (stanje u kojem se čovjek nalazi kad nema abdest) ili džunupluk, ispravno je postupio, i njegov je abdest, odnosno gusul ispravan. Tako su rekli autoriteti četiri mezheba.

Hanefijski učenjak Bedruddin el-Ajni zapisao je: “Nijet je zapravo namjera da se zbog uzetog abdesta može obaviti namaz ili pak neki drugi ibadet za koji je potrebno biti pod abdestom, odnosno to je namjera da se izvrši naredba. Ovo je stav imama el-Bezdevija. Neki autoriteti kažu: ‘Nijet je namjera da čovjek otkloni hades ili da zbog uzetog abdesta može obaviti namaz.’” (el-Binaja, 1/234)

Malikijski učenjak Šihabuddin en-Nefravi veli: “Gusul je pranje cijelog tijela trljajući ga, a s namjerom da zbog toga čovjek bude čist za obavljanje namaza” (el-Fevakihud-dani, 1/111). Ibn Šas kaže: “Nijet se donosi tako što čovjek odluči da će otkloniti hades ili tako što odluči da će uzeti abdest, odnosno gusul da bi mogao obavljati ibadete za koje je potrebno imati abdest, odnosno okupati se.” (et-Tadžu vel-iklil, 1/331)

Šafijski autoritet Ebul-Hasan el-Maverdi zapaža: “Kad se radi o načinu donošenja nijeta, čovjek može zanijetiti otklanjanje hadesa, ili ostvarivanje prava na obavljanje namaza, ili ostvarivanje prava na obavljanje onog ibadeta za koji se mora biti pod abdestom.” (el-Havil-kebir, 1/94)

Hanbelijski pravnik ez-Zerkeši veli: “Nijet za abdest i gusul donosi se tako što čovjek donese odluku da će uzeti abdest, odnosno gusul kako bi imao pravo obaviti namaz ili izvršiti ibadet za koji se mora biti čist, kao što je, naprimjer, uzimanje Mushafa u ruke.” (Šerhu muhtesaril-Hirki, 1/314)

Tu je i ovo zapažanje: “Malikijski, šafijski i hanbelijski pravnici drže da je obaveza donijeti nijet za kupanje od džunupluka, na osnovi hadisa: ‘Djela se cijene prema namjerama.’ Kad je o gusulu riječ, dovoljno je da čovjek zanijeti otklanjanje džunupluka ili da zanijeti ostvarivanje prava na obavljanje namaza i drugih ibadeta. A hanefijski su autoriteti kazali da donošenje nijeta za gusul nije obaveza nego je poželjno.” (el-Mevsuatul-fikhijja, 31/207)

A Svevišnji Allah, opet, najbolje zna.

slamqa

POVEZANI ČLANCI
- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE