Pitanje:
Je li pokvaren post u slučaju da čovjek nešto pojede ili popije iz zaborava? I ako neko vidi postača koji jede ili pije iz zaborava, mora li ga opomenuti na post?
Odgovor:
Ako čovjek nešto pojede ili popije iz zaborava, njegov post nije pokvaren, ali mora prestati s tim čim se sjeti, to jest mora ispljunuti hranu ili vodu iz usta. Ovaj Poslanikov hadis, koji je prenio Ebu Hurejra, radijallahu anhu: “Neka nastavi postiti onaj ko se iz zaborava najede ili napije, jer je njega Allah nahranio i napojio” (el-Buhari, 1933, i Muslim, 1155) dovoljan je kao dokaz da jedenje ili pijenje iz zaborava ne kvari post. To dokazuje i činjenica da čovjek neće biti kažnjen ako ono što je zabranjeno učini iz zaborava, na temelju Allahovih riječi: “Gospodaru naš, ne kazni nas ako zaboravimo ili što nehotice učinimo!” (el-Bekara, 286). Na ovu se dovu pravovjernih Allah, dželle šanuhu, odazvao i rekao: “Bit će tako!”
A kad je riječ o čovjeku koji vidi postača da jede ili pije, on je obavezan da ga opomene; u tome je odvraćanje od činjenja zla. U hadisu se kaže: “Ako čovjek vidi da se čini zlo, neka prestupnika spriječi silom; ako ne mogne silom, onda neka ga spriječi riječima; ako ni tako ne mogne, onda neka to zlo prezre srcem…” (Muslim, 49). Čini zlo onaj ko jede i pije iz zaborava dok posti, ali on zbog toga nije grešan, no onaj koji to zlo vidi nema opravdanja, on mora intervenirati.
Šejh Muhammed b. Usejmin