Pitanje:
Moj otac i amidža suvlasnici su jedne parcele u industrijskoj zoni grada i među njima se pred sudom vodi spor oko nje. Htio bih znati mora li se na tu zemlju davati zekat. Jesam li ja, koji sam sin jedinac, obavezan davati zekat na tu parcelu, s obzirom na to da sam jedini ja zaposlen? Također, mora li se davati zekat na kiriju za stan u visini od stotinu i pedeset američkih dolara? Tržišna vrijednost tog stana iznosi sedamdeset hiljada dolara?
Odgovor:
Allahu, Tebi pripadaju hvala i zahvala! Na vaše pitanje možemo odgovoriti s nekoliko aspekata.
Prvo, zekat se ne daje na zemlju ni na kuću ni na poslovni prostor, ma kolika bila njihova tržišna vrijednost, izuzev ako čovjek time trguje, to jest kupuje i prodaje da bi ostvario određenu zaradu. Kad je riječ o tome, zekat se daje na kiriju ako dostigne nisab i ako taj imetak pregodini u čovjeka. Šejh Ibn Baz veli: “…a ako se nekretnina daje pod zakup, zekat se ne daje na nju kao na svojinu već se daje na kiriju ako je dostigla nisab, i to nakon što taj imetak pregodini u čovjeka” (Medžmuu fetava, 14/167). Na temelju toga možemo kazati da niste dužni davati zekat na stan koji ste spomenuli, ali ste dužni davati zekat na kiriju ako dostigne nisab (vrijednost pet stotina devedeset i pet grama srebra) i ako taj imetak pregodini u vas.
Drugo, sin nije dužan izdvajati zekat na očev imetak jer obaveza zekata pada na vlasnika imetka, ali može, ako hoće učiniti ocu dobročinstvo, izdvojiti zekat, i to uz njegovo dopuštenje. A Svevišnji Allah najbolje zna.
Izvor: islamqa