11.6 C
Sarajevo
PočetnaZekat i sadakaDavanje zekata na auto i kuću

Davanje zekata na auto i kuću

Pitanje:

Mora li musliman izdvajati zekat na auto kojim se služi i na kuću u kojoj živi?

Odgovor:

Hvala i zahvala pripadaju Svevišnjem Allahu! Na vaše pitanje možemo odgovoriti s nekoliko aspekata.

Islamski učenjaci kažu da se imetak dijeli na dvije kategorije. Prva je kategorija zlato i srebro, odnosno novac, i na nju se, ako dostigne nisab i pregodini u čovjeka, daje zekat. Druga kategorija jest sve mimo toga, a što čovjek posjeduje i što ima određenu vrijednost, bez obzira na to radilo se o nekretnini ili pokretnini. Na ovu se vrstu imovine ne daje zekat, osim ako čovjek time trguje. Prema tome, ako trguje nekretninom, ili stokom, ili namještajem, ili kućanskim potrepštinama, ili rezervnim dijelovima za auto, ili knjigama, ili prehrambenim artiklima, ili garderobom, ili platnom, ili građevinskim materijalom, ili autima, mora na to davati zekat. O tome smo govorili u fetvi pod brojem 130487. Sva druga pokretna i nepokretna imovina koju musliman posjeduje iz bilo kojeg drugog razloga, ne podliježe obavezi davanja zekata, ma kolika njena vrijednost bila, i to prema jednoglasnom mišljenju svih islamskih učenjaka. Prema tome, obveznik nije dužan davati zekat na odjeću, namještaj, auto kojim se služi, kuću u kojoj živi, kao ni na ono što iznajmljuje. To dokazuje hadis koji je prenio Ebu Hurejra, radijallahu anhu, a u kojem stoji da je Resulullah, sallallahu alejhi ve sellem, rekao: “Musliman nije dužan davati zekat na jahaćeg konja…” (el-Buhari, 1463, i Muslim, 982). U vezi s tim, Ibnul-Mulekkin zapisao je: “Ovaj hadis sadrži načelno pravilo koje glasi da čovjek ne daje zekat na lične stvari, koje posjeduje.” (et-Tevdih, 10/448)

Ibn Abdulberr veli: “Poslanikove, sallallahu alejhi ve sellem, riječi: ‘Musliman nije dužan davati zekat na jahaćeg konja…’ dovoljne su kao dokaz da se na to dvoje zekat ne daje, a učenjaci su kazali da status ovog dvoga imaju odjeća, prostirka, posuđe, dragocjenosti, kuća, stoka, usjevi i sve drugo mimo zlata i srebra, ako time ne trguje.” (et-Temhid, 17/125)

Šafijski pravnik en-Nevevi zapisao je sljedeće: “Riječi Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem: ‘Musliman nije dužan davati zekat na jahaćeg konja ni na slugu’ sadrže načelno pravilo koje glasi da čovjek nije obavezan davati zekat na lične stvari, koje posjeduje, i to je stav svih prvih i potonjih učenjaka islama.” (el-Minhadž, 7/55)

Tu su i Ibn Hazmove riječi: “Islamski su učenjaci jednoglasni u mišljenju da se zekat ne daje na lične stvari, koje čovjek posjeduje, a kojima ne trguje, kao što su, naprimjer, biseri, merdžani, posuđe, bakar, željezo i tako dalje.” (el-Muhalla, 4/13)

A Svevišnji Allah, opet, najbolje zna, On je pokrovitelj uspjeha.

islamqa.info

POVEZANI ČLANCI
- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE