30 C
Sarajevo
PočetnaPostČovjek zaposti u jednoj državi, a onda otputuje u drugu u kojoj...

Čovjek zaposti u jednoj državi, a onda otputuje u drugu u kojoj se nije isti dan zapostilo…

Pitanje:

Ako čovjek u mjesecu ramazanu otputuje u drugu zemlju, a u zemlji iz koje je otputovao bude objavljen kraj mjeseca ramazana, hoće li to uzeti u obzir, pa neće postiti, ili će u obzir uzeti činjenicu da u zemlji u koju je otputovao nije kraj ramazana?

Odgovor:

U tom će slučaju postiti onoliko koliko poste muslimani u zemlji u koju je otputovao, jer treba početi postiti, mrsiti i zaklati kurban zajedno s muslimanima koji se nalaze u njegovoj blizini. Onaj ko otputuje u zemlju u kojoj nije viđen mlađak mjeseca ševala, pa posti dan više ima status onog ko otputuje u zemlju u kojoj je sunčev zalazak kasnije, te posti nekoliko sati više nego što bi postio da je ostao u svojoj zemlji. Ovako smo kazali i na temelju hadisa: “Početak i kraj ramazana odredite na osnovi viđenja mlađaka…” (el-Buhari, 1909, i Muslim, 1081)

U suprotnom slučaju, a to je da čovjek u mjesecu ramazanu otputuje u zemlju u kojoj Bajram nastupi prije nego što nastupi u zemlji iz koje je otputovao, prekinut će s postom zajedno sa stanovnicima te zemlje, a napostit će dan ili dva, to jest onoliko dana koliko je propustio. Kažemo da će napostiti zato što mjesec traje najmanje dvadeset i devet, a najviše trideset dana. A od njega se zahtijeva da mrsi kad mrse ostali ljudi, premda nije postio dvadeset i devet dana jer se mlađak pojavio; kad se mlađak pojavi, mora se prekinuti s postom. Eto zašto u ovom slučaju mora napostiti onoliko dana koliko je propustio. I ovaj se slučaj razlikuje od slučaja koji ste spomenuli u pitanju, a u kojem se mora postiti jer ramazan još nije istekao i ne može se prekinuti s postom, analogno pošćenju nekoliko sati više, što smo već objasnili.

Šejh Muhammed b. Usejmin

POVEZANI ČLANCI
- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE