21 C
Sarajevo
PočetnaČistoćaIspiranje grla prilikom uzimanja abdesta

Ispiranje grla prilikom uzimanja abdesta

Pitanje:

Na vašem sam portalu pronašao fetve u kojima se govori o neophodnosti ispiranja usta i nosa prilikom uzimanja abdesta i gusula. Mora li se prilikom ispiranja usta isprati grlo?

Odgovor:

Hvala i zahvala pripadaju Uzvišenom Allahu! Na pitanje koje ste postavili, možemo odgovoriti s nekoliko aspekata.

Prvo, ispiranje usta spada u vadžibe abdesta.

Drugo, poželjno je da čovjek prilikom uzimanja abdesta usta ispere čineći to temeljito, osim ako posti. Evo o tome Poslanikovog, sallallahu alejhi ve sellem, hadisa: “Kad uzimaš abdest, čini to temeljito, pa trljaj međuprstje i s velikim intenzitetom isperi nos, osim ako postiš” (Ebu Davud, 142, i et-Tirmizi, 788. Prema ocjeni šejha el-Albanija, ovaj je hadis pouzdan). Šejh Ibn Usejmin zapisao je: “Sunnet je prilikom uzimanja abdesta usta i nos isprati temeljito. Isprati usta temeljito znači snažno ih isprati i vodu mućakti punim ustima” (eš-Šerhul-mumti, 1/171). No, budući da ispiranje usta s velikim intenzitetom nije farz nego sunnet, dovoljno je da čovjek stavi vodu u usta i mućka je. Hanbelijski autoritet Ibn Kudama rekao je: “Ispiranje usta znači mućkanje vode u njima, ispiranje nosa znači povući vodu da ode u nosnice, a oseknuti se znači izbaciti vodu iz nosa. Ponekad se za ispiranje nosa koristi glagol oseknuti se jer je to nezaobilazna posljedica ušmrkivanja vode u nos. Kad je riječ o tome, nije obaveza vodu promućkati u cijelim ustima, niti je obaveza postići da voda dopre u sve dijelove unutrašnjosti nosnica, to je samo poželjno za onog ko ne posti” (el-Mugni, 1/89). Tu su i riječi šejha Ibn Usejmina: “Kad se radi o ispiranju usta, da bi čovjek izvršio obavezu njihova ispiranja dovoljno je da samo malo u njima promućka vodu.” (eš-Šerhul-mumti, 1/172)

Na temelju navedenog, nije obaveza prilikom uzimanja abdesta isprati grlo, to je poželjno. A Gospodar svjetova najbolje zna.

islamqa

POVEZANI ČLANCI
- Advertisment -spot_img

NAJPOPULARNIJE