Pitanje:
Imam problema sa suhom kožom na stopalu. Kad god uzmem abdest, jedan dio stopala postane još suši. Je li dozvoljeno da taj dio stopala ne perem uzimajući abdest?
Odgovor:
Manjak vlažnosti kože dovodi do njene suhoće, to jest koža uslijed manjka vlažnosti gubi elastičnost i skuplja se, te puca i crveni; ponekad čak ima za posljedicu i svrab te, odatle, blago krvarenje. Ako upotreba vode prilikom uzimanja abdesta dovodi do pogoršavanja bolesti, odnosno do odlaganja izlječenja, dozvoljeno je izostaviti pranje dijela tijela kojem smeta voda. Ako taj bolesni dio tijela može potrati vlažnom rukom, obveznik će to neizostavno učiniti; ako mu i to smeta, tad će za taj dio tijela uzeti tejemum nakon što uzme abdest. Šejh Ibn Usejmin zapaža: “Ako se na nekom dijelu koji se pere prilikom uzimanja abdesta nalazi rana, čovjek će taj dio oprati ako voda ne šteti; ako šteti, tad će po njemu potrati vlažnom rukom; ako mu i to šteti, uzet će za taj dio tejemum” (Medžmuu fetava, 11/155).
On je zapisao i ovo: “Ukoliko čovjek ima neku bolest na oku i ljekar utvrdi da bi pranje očnog kapka bilo štetno za zdravlje oka, tad će obveznik prilikom uzimanja abdesta potrati vlažnom rukom oko, ako mu to neće štetiti; ako će mu to pak štetiti, oprat će lice, a za taj dio očnog kapka uzet će tejemum” (Fetava nurun aled-derb). A Uzvišeni Allah najbolje zna.
islamqa